Ankara'daki Aracısız Doğal Ürün Girişimi Hakkında

 • PDF

2009 yılı Haziran ayında, Antalya'nın Elmalı ilçesi Akçaeniş köyünde uzun yıllardır ekolojik tarım yapan bir dostumuzdan, Hüseyin Serdar Tanal'dan bir e-posta aldık. Kendisi Ankara Yeşilöz'de yaptığımız Kardeş Bitkiler deneme çalışmalarından (www.kardesbitkiler.blogspot.com) haberdar olmuştu ve bizi bilgi paylaşmına davet ediyordu. İletisiyle birlikte, yaptıkları çalışmaları anlatan ve ekolojik tarımın insan ve çevre için önemini özetleyen yazılar da göndermişti. Sonrasında yaptığımız telefon görüşmeleri sonucunda kendimize şu soruyu sormaya başladık: Serdar Bey gibi ekolojik üretim yapan duyarlı çiftçilerin ürünlerinin aracısız bir şekilde taliplerine ulaşması nasıl mümkün olurdu?

 

Bunun ancak, etkin sorumluluk alan kişilerden oluşan, kendi içinde örgütlenebilen bir grupla yapılabileceğini düşündük. Gruba katılan herkesin sipariş, nakliye, depolama ve dağıtım konularında birbirine yardımcı olmasıyla aracılık ihtiyacını ortadan kaldıracaktık. Böylece hem ekolojik çiftçilik yapan üreticiler, hem biz kullanıcılar, hem de doğa kazançlı çıkacaktı. Ankara Güneşköy girişiminden (www.guneskoy.org) birçok arkadaşımızın da fikirsel katkılarıyla “Doğal Besin, Bilinçli Beslenme” adlı bir Web haberleşme grubu kurduk (http://groups.google.com/group/dogal-bilincli-beslenme).

İlk aşamada, çoğunluğu Ankara tabanlı olan e-posta listelerine birer duyuru yaparak, Tanal Çiftliği'nin ürünleri için siparişleri topladık. Nakliye ve dağıtım kolaylığı için listeye yalnızca uzun ömürlü, dayanlıklı ürünleri koyduk (tarhana, erişte, tam buğday unu, yulaf unu, bulgur, nohut, kuru fasülye, salça, ceviz, buğday, yulaf, anason). Ağımıza daha sonra Talat Akıllılar'ın elma ve amutları, Ödemiş Ovacık yaylası ürünleri (Mehmet Amca'nın bal ve kestaneleri), Çıralı-Ulupınar Kooperatifi'nin portakal, greyfurt, limon ve avokadoları, Urla'dan Yazgan ailesinin zeytinyağları, Milas'tan Elçin hanımın ürünleri, Kazdağlarından İmeceevi'nin ürünleri vs. dahil oldu. Üreticilere ait iletişim bilgilerini, üretim süreçleriyle ilgili bilgileri, ürünlerin resim ve fiyatlarını grubun Web sitesine koyduk: http://groups.google.com/group/dogal-bilincli-beslenme/web. Kasım 2009'da Tanal Çiftliği'nden yine bir toplu sipariş, Ocak-Şubat 2010'de ise bütün üreticilerimizin katıldığı bir sipariş organizasyonu yaptık. Böylece grup olarak hiçbir kâr payı söz konusu olmadan, üreticinin fiyatlarıyla doğal ürünlere erişebildik.

Bu süreçte, 10 Ekim Cumartesi ve 7 Şubat Pazar günleri, Talat Bey'in Karacahasan köyündeki meyve bahçesine ve Hisarköy'deki Güneşköy arazisine geziler düzenledik. Bahçedeki üretim sürecine ve kış dönemi hazırlıklarına tanıklık ettik. Son olarak, sipariş sürecindeki sorumlulukları daha dengeli paylaşabilmek için, semt grupları halinde organize olma çalışması başlattık. Bundan sonraki siparişlerimizi bu şekilde yürüteceğiz.

Ankara'da ikamet edip "Doğal Besin, Bilinçli Beslenme" grubunun bir parçası olmak isteyenler, http://groups.google.com/group/dogal-bilincli-beslenme adresinde verilen ve aşağıda yinelenen katılım ve işleyiş ilkelerini kabul etmeleri durumunda, aynı sayfadan üyelik başvurusu yapabilirler:

Katılım ve İşleyiş İlkeleri

 • Bu grup yalnızca Ankara'da ikamet eden bireylerin ve Ankara'ya doğal ürün temin edebilecek üreticilerin katılımına açıktır.

 • Grup yediği ve yedirdiği besinlerin üretimi, nakliyesi ve tüketilmesinde üzerine düşen sorumluluğu almaya hazır, harcadığı parayla neye ve kime güç verdiğinin bilincinde olan insanlardan oluşur.

 • Katılımcılar, bilinçli tercihlerinin gereği olarak, yaşam biçimlerinde ve alışkanlıklarında değişiklik yapmaya, doğal gıdalarla beslenmenin getirebileceği maliyet artışını bu yolla telafi etmeye hazırdır.

 • Grubun haberleşme listesi yalnızca ve yalnızca, doğal ürünlere aracısız erişim amacına yönelik olarak kullanılır. Bu pratik hedefe yönelik olmayan iletiler için kullanılmaz.

 • Gruba sadece şahıslar üye olabilir. Organik ya da doğal ürünler konusunda aracı konumunda olan şirketler gruba kurumsal bir e-posta adresiyle üye olamazlar. E-postalarda ya da grubun tanıtım sayfalarında bu şirketlerin reklamı yapılamaz, Web sitelerine bağlantı konulamaz.

 • Ürünlerin siparişi, temini, nakliyesi ya da dağıtımından sorumlu olan tek bir kişi yoktur; her katılımcı sorumluluğu paylaşır. Toplu yapılan sipariş belirli bir noktaya (gönüllü bir kişiye ya da bir merkeze) gelir. Katılımcılar ürünlerini bu noktadan alır ya da birbirlerine ulaştırmak için kendi aralarında organize olurlar.

 • İsteyen herkes, doğal ve güvenilir olduğunu düşündüğü ürünleri gruba önerebilir, bunların siparişlerinin toplanması, nakliyesinin ve dağıtımının organizasyonu konusunda gönüllü olabilir. Bu kişiler bu katkılarından dolayı hiçbir şekilde ücret talep etmezler. Ancak ortaya çıkabilecek ek maliyetler ürün fiyatına yansıtılabilir.

 • Herhangi bir kişi gruba bir ürün önerdiğinde, üretici ve üretim yöntemleriyle ilgili bilgileri de gruba ulaştırır. Alıcı adaylarının üreticiyle doğrudan temas kurabilmeleri, sorularına yanıt alabilmeleri ve diledikleri zaman üretim sürecine tanıklık etme imkanına sahip olmaları gerekir.

 • Gruba önerilen herhangi bir ürünün temiz, güvenilir ve doğa dostu olup olmadığına karar verme sorumluluğu alıcılara aittir.

 • Aracı payı olmayacağı için, gruba önerilen ürünlerin fiyatlarının, market ve pazarlardaki organik ürün fiyatlarından önemli ölçüde düşük olması beklenir.

 • Grup, ihtiyaçları doğrultusunda birden fazla çiftçiyle/üreticiyle birlikte hareket edebilir, farklı çözümler üretebilir.

 • Grup üyeleri kendileri de üretime katkı sağlayabilir, örneğin bir katılımcı grup için marmelat, diğer bir katılımcı turşu, bir diğeri ise yün çorap üretebilir.

 • Grup doğal ürünlerini olabildiğince yerel üreticilerden karşılar. Bu yolla hem nakliyenin ekonomik ve ekolojik maliyeti düşürülür, hem de üretim alanına gözlem ve katılım amaçlı erişim kolaylaşır.

 • Katılımcılar mümkün oldukça üretim süreçleri hakkında bilgi sahibi olur, yerinde gözlem ve denetim yapar. Ayrı ayrı ya da toplu olarak üretim alanlarına ziyaretler gerçekleştirebilir.

 • Grup üyeleri, doğal ürünlerin seçiminde ne tür ölçütler arayacağına kendileri karar verir. Organik ürün sertifikası yeterli bir ölçüt olabilir, ama şart değildir. Üreticiyle grup arasında güven esastır.

 • Grup daha sonraki sezonların planlamasını üreticilerle beraber yapabilir.

 • Grubun işleyişi bütünüyle sorumluluk ve gönüllülük esasına dayanır. Gruptan ayrılmak isteyen için herhangi bir yaptırım söz konusu değildir.

 • Grup yöneticisi ya da yöneticileri, burada yazılı olan Katılım ve İşleyiş İlkeleri'ne aykırı davranan kişileri grup üyeliğinden çıkarabilir.

Rezervasyon ve Bilgi

 
Artıyaşam ofisinden rezervasyon yaptırabilirsiniz:

Selanik 2 Caddesi No: 78/7 Kızılay, Çankaya / ANKARA
(Metropol Sineması Yanı) 

Telefon: 0 312 417 67 06 - 0 312 417 67 09
GSM: 0 530 602 78 82

Ayrıntılı bilgi için:
You are here: Bilgiler Bilgilendirici Yazılar Ankara'daki Aracısız Doğal Ürün Girişimi Hakkında