Çocuk ve Doğa Kitapları

Doğadaki Son Çocuk - Richard Louv

  • PDF

Doğadaki Son Çocuk: Çocuklarımızdaki Doğa Yoksunluğu ve Doğanın Sağaltıcı Gücü adlı çeviri kitap TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları tarafından yayınlandı.

 

Doğadaki Son Çocuk, çocukların doğa deneyimlerinden yoksun kalmasının getirdiği fiziksel, zihinsel, ruhsal ve kültürel sorunları anlatıyor ve bu sürecin toplumun ve doğanın geleceğine olan etkilerine dikkat çekiyor. Bunu yaparken çocukların, anne babaların ve eğitmenlerin kendi deneyimlerini olduğu kadar, son yıllarda yapılmış olan bilimsel çalışmaların etkileyici sonuçlarını da aktarıyor.

Kitap aynı zamanda çocuklarla doğa arasındaki bağı yeniden güçlendirmenin gerekliliğini vurguluyor ve bu konuda yapılan çalışmaları anlatıyor. Çoukları yeniden doğayla buluşturmak için çeşitli alanlarda (eğitim, sağlık, şehir planlama, yasal düzenlemeler, ekolojik yerleşimler, izcilik, çevre koruma çalışmaları) yapılabilecek çalışmalar için kapsamlı bir rehber sunuyor.

Kitabın özgün adı Last Child in the Woods: How to Save our Children from Nature-Deficit Disorder, yazarı ise ABD'li gazeteci-yazar Richard Louv. Kitap ABD başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde en çok okunanlar listesinde yer buldu ve büyük bir heyecanla karşılandı. Kitabın yayınlanmasının ardından çeşitli ülkelerde çocukları doğayla yeniden buluşturmayı hedefleyen uluslararası bir hareket başladı (Örneğin ABD'deki hareketin gelişimi için bkz. http://www.childrenandnature.org/).

Kitabın Türkiye'de de özellikle anne babalar, eğitimciler, psikologlar, sağlık çalışanları, çevre ve ekoloji alanlarında çalışanlar başta olmak üzere çeşitli ilgi grupları için temel bir rehber işlevi göreceğine inanıyoruz.

“Çocuk ve doğa hareketi şu temel fikirden güç alıyor: Doğadaki çocuk, soyu tehlike altında olan bir türdür ve çocukların sağlığı ile Yeryüzü’nün sağlığı birbirine sıkı sıkıya bağlıdır.” — Richard Louv

Kitabın tanıtım sayfası şu bağlantıda bulunabilir: http://www.tubitak.gov.tr/sid/528/pid/541/cid/18457/index.htm

 

Rezervasyon ve Bilgi

 
Artıyaşam ofisinden rezervasyon yaptırabilirsiniz:

Selanik 2 Caddesi No: 78/7 Kızılay, Çankaya / ANKARA
(Metropol Sineması Yanı) 

Telefon: 0 312 417 67 06 - 0 312 417 67 09
GSM: 0 530 602 78 82

Ayrıntılı bilgi için:
You are here: Bilgiler Çocuk ve Doğa Kitapları